מדריך ספקים לתעשייה
חדשות / כתבות
עיתונות מקצועית

 
אחרי שנים של חשאיות, החטיבה להתיישבות תחויב לחשוף התקשרויותיה
03/05/17

החטיבה להתיישבות תחויב למסור מידע על ההתקשרויות שלה לצדדים שלישיים — כך נמסר מהלשכה המשפטית של משרד החקלאות, האחראי על החטיבה, ליו"ר ועדת השקיפות ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני). זאת, לאחר שנים שבהן ההתקשרויות של החטיבה, במיליארדי שקלים, הוסתרו מעין הציבור ולא היו כפופות לתקנות והוראות השקיפות וחופש המידע.  

 

בדיון שהתקיים באחרונה בוועדת השקיפות של הכנסת בנושא ההתקשרויות של משרדי הממשלה, דרשה שפיר כי משרד החקלאות, על כל אגפיו ויחידות הסמך שלו, יחשפו את ההתקשרויות שלהם על פי הנהלים הנהוגים בכלל משרדי הממשלה. החטיבה להתיישבות כפופה כיום למשרד החקלאות.

 

במכתב לשפיר כתב נציג המשרד, עו"ד חנאן טוחי מהלשכה המשפטית, כי "משרד החקלאות יעביר דרישה לחטיבה למסור לוועדה ולפרסם באתר שלה את כל ההתקשרויות שביצעה במסגרת העודפים המחויבים ובמסגרת הסכם עוטף עזה". עוד הודגש במכתב כי "מכאן ואילך חובת הפרסום האמורה לעניין ההתקשרויות של החטיבה עם צדדים שלישיים תהווה חלק מהתחייבויותיה השוטפות של החטיבה, על פי ההסכם הרב־שנתי שייחתם מכוח החלטת הממשלה 1998 ועל פי ההסכמים השנתיים והפרטניים שייחתמו עם החטיבה מכוח החלטת הממשלה זו וההסכם הרב־שנתי".

 

כזכור, באוקטובר 2016 חתמה הממשלה על הסכם עם החטיבה להתיישבות, שבמסגרתו החטיבה תהיה אחראית בין היתר על קידום תכנון לצורך הקמת יישובים כפריים חדשים וכן על ביצוע פעולות להקמת יישובים חדשים במגזר הכפרי, בהתאם להחלטות הממשלה. ההסכם מסדיר גם את סמכותה החוקית של החטיבה לפעול בשטחים. נקבע כי התקציב שיוקצה למנגנון החטיבה, הכולל שכר עובדים והוצאות מנהל שונות, יהיה 36 מיליון שקל בשנה. בשנים האחרונות העבירה הממשלה תקציבים לחטיבה להתיישבות בשל התקשרויותיה עמה.

 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, פירסמה בפברואר 2015 חוות דעת שבה קבעה כי החטיבה קיבלה סמכות לקבוע מדיניות, ולא התנהלה כקבלן ביצוע של הממשלה. זילבר אמרה אז כי "מצב הדברים יצר כשל משמעות ביכולת המשילות של הממשלה, שכן נפגעת יכולתה האפקטיבית לקבוע בעצמה את מדיניותה בתחום ההתיישבות. על המדינה להשיב לידיה את כל אותן פעילויות שביצעה החטיבה, ושעניינן הוא קביעת מדיניות, יצירת סדרי עדיפויות והפעלת שיקול דעת".

 

בעקבות הודעת נציג משרד החקלאות, אמרה שפיר: "אחרי מאבק ארוך אפשר סוף סוף לראות תוצאות, ובחטיבה להתיישבות הבינו שהם מחויבים למסור דיווח לציבור על מה עשו בכספו ולאן הם מעבירים אותו. במשך שנים היתה החטיבה להתיישבות בור שחור וחשוך, שמאות מיליוני שקלים מכספי ציבור שהוזרמו אליו מצאו את דרכם לקומבינות הפוליטיות של אנשי הבית היהודי והימין הקיצוני".  

 

שפיר הוסיפה כי "הצעד שעליו מדווח כעת משרד החקלאות היה צריך להיעשות מזמן. כל יום שבו כספי משרד החקלאות וכספי החטיבה להתיישבות לא חשופים לעינו של הציבור ולביקורת של נבחריו הוא יום שבו מכניסים ידיים לכיסם של אזרחי ישראל ומשתמשים בכסף לצרכים פוליטיים אישיים".

 תגובות: הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.

מותגים
מונציפלי
חדשות
שבוע העבודה בישראל יקוצר ל-42 שעות

אוניב' בר-אילן: קורס יבוא/יצוא וסחר בינלאומי

אחרי שנים של חשאיות, החטיבה להתיישבות תחויב לחשוף התקשרויותיה

נחתם הסכם ליצוא גבינות ואבקת חלב מישראל לסין

משרד החקלאות מבקש להדק את השת"פ בין התעשייה למחקר

רשות ההשקעות תשיק תוכנית לסיוע בקליטת עובדים חדשים בכנס בעוטף עזה

רובי גינל: "ללא פעילות בנק ישראל עשרות מפעלי תעשייה ישראלים כבר לא היו פעילים"

פוסט ברקזיט: ישראל ובריטניה ישמרו על העקרונות של ההסכם עם האיחוד האירופי

משרד האנרגיה יקדם תחנות כוח פרטיות - יספקו כמחצית מכושר הייצור של חברת החשמל

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, הכריז על הקמת קריית הייטק חדשה באזור התעשייה ציפורית

מכון היצוא: ירידה בריכוזיות היצוא: פחת משקלן של עשר החברות הגדולות

הערכות: טבע מתכננת לפטר 5,000 עובדים ברחבי העולם - כולל בישראל

בלומברג: כלכלת ישראל תלויה באינטל

סינרון הישראלית תימכר לקרן אייפקס בכ-400-500 מיליון דולר

אפריקה תעשיות מוכרת את נגב קרמיקה

 

 
תעשיות מיכשור תעשיות ירוקות לוגיסטיקה מכונות וכלים מבנים